Pagerank ( Google Page rank )

Pagerank, alebo tiež Google Page Rank je systém hodnotenia web stránok vytvorený spoločnosťou Google Inc., ktorý priraďuje web stránke hodnotenie na stupnici v rozmedzí od 0 do 10. Desať je hodnotenie najvyššie, nula hodnotenie naopak najnižšie.

Toto hodnotenie je vytvárané množstvom faktorov ( presné informácie o týchto faktoroch ani miere ich ovplyvňovania konečného hodnotenia nie sú známe ). Zo sledovania vývoja Page Rank-u webov, je však zrejmé, že úlohy v tomto hodnotení zohrávajú popularita webu ( počty spätných odkazov vedúcich na stránku ), vek domény ( doba počas ktorej web stránka funguje ), popularita webov odkazujúcich na web stránku a podobne.

Google používa tento systém hodnotenia vo výsledkoch vyhľadávania vo svojom vyhľadávači. Web stránky s vyšším Google Page Rank sa pri dobrej relevancii s hľadaným výrazom zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania vyššie ako tie s nižším hodnotením. Dnes je však tento faktor radenia výsledkov v tomto vyhľadávači skôr na ústupe a nahrádzajú ho iné, sofistikovanejšie spôsoby zoraďovania.

Pre zaujímavosť, najznámejšie svetové web stránky dosahujú hodnotenie Page Rank na úrovni 9 až 10, lokálne známe web stránky na úrovni štátu zväčša úroveň 6 až 7, bežné dlhšie fungujúce web stránky majú Page Rank na úrovni 4 až 5. Toto zovšeobecnenie je však nutné brať s istou rezervou, keďže Page Rank, ako bolo uvedené, je prideľovaný každej web stránke osobitne a pravidlá načrtnuté v modeli vyššie v skutočnosti všeobecne platiť nemusia.

späť na hlavnú stránku slovníka

P - pojmy začínajúce písmenom P


logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 Ak sa Vám náš projekt páči, budeme radi, ak nás podporíte pridaním ikonky cookie.sk na Vašu web stránku. Pomôžete nám tým šíriť užitočné informácie z cookie.sk k ďaľším ľuďom. Ako pridať ikonku?.