IP adresa

IP je číselná hodnota, ktorá definuje fyzickú adresu počítača v počítačovej sieti. Táto hodnota je v rozmedzí 0 – 255, pričom samotnú IP adresu tvoria štyri číslice oddelené bodkami ( napríklad 217.67.30.84 ).

V sieti internet ide o fyzické sieťové adresy servrov, ktoré sú súčasťou celosvetovej internetovej siete internet ( World Wide Web ).

Vyššie, v zátvorke, uvedená IP adresa je napríklad adresou servra web hostingovej firmy Yegon, konkrétne servra, kde je umiestnená ich firemná web stránka.

Pri zadaní tejto adresy do adresného riadka internetového prehliadača by ste sa dostali na ich domovskú stránku, teda yegon.sk, teda presné na tú istú web stránka ako keby ste zadali do adresného riadku doménové meno yegon.sk.

Prevod číselnej IP adresy na doménové meno zabezpečuje DNS server prostredníctvom svojich DNS záznamov. Tento prevod sa deje z dôvodu, že užívateľ si ľahšie zapamätá textové doménové meno ako na zapamätanie komplikované číselné hodnoty IP adries.

späť na hlavnú stránku slovníka

I - pojmy začínajúce písmenom I


logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 Ak sa Vám náš projekt páči, budeme radi, ak nás podporíte pridaním ikonky cookie.sk na Vašu web stránku. Pomôžete nám tým šíriť užitočné informácie z cookie.sk k ďaľším ľuďom. Ako pridať ikonku?.