Internetový vyhľadávač

Internetový vyhľadávač je internetová služba, ktorá užívateľovi na základe ním zadaných kľúčových slov a kritérií vyhľadávania poskytne veľké množstvo prepojení na web stránky, dokumenty a internetový obsah súvisiaci so zadaným výrazom. Tieto informácie zobrazuje na stránke s výsledkami vyhľadávania ( SERP ).

Vyhľadávač čerpá obsahové informácie o web stránkach zo svojej vnútornej databázy, ktorú vytvárajú a napĺňajú potrebnými dátami weboví vyhľadávací roboti ( crawleri, boti ). Ich úlohou je neustále prehľadávať web, zhromažďovať a aktualizovať v databáze vyhľadávača informácie o obsahu všetkých nájdených web stránok a tento obsah indexovať pre neskoršie použitie vo vyhľadávaní.

Vyhľadávač potom pri požiadavke užívateľa na hľadanie kľúčového slova alebo slov vytvára pomocou komplikovaných matematických algorytmov stránku výsledkov vyhľadávania s ponukou prepojení na web stránky, či dokumenty. Táto je vždy zoradená s dôrazom na čo najvyššiu relevanciu vyhľadávania práve ku konkrétnej požiadavke, od najrelevantnejších výsledkov, až po tie najmenej súvisiace s požiadavkou.

Vyhľadávače bývajú často zamieňané s internetovými katalógmi, ich spôsob fungovania je však principiálne odlišný, preto je nutné vyhľadávač a katalóg rozlišovať. „Pravé“ vyhľadávače sú tiež označované pomenovaním fulltextové vyhľadávače.

Pre nezávislosť, veľkú obľúbenosť medzi užívateľmi webu a ich zameranie výlučne na obsah web stránok je veľmi výhodné web stránku pre internetové vyhľadávače optimalizovať. Touto činnosťou sa zaoberá SEO ( search engine optimisation ).

Najznámejšími svetovými vyhľadávačmi sú Google a Bing. V Čechách je to napríklad vyhľadávač Seznam alebo Jyxo. Na Slovensku Zoohoo.

späť na hlavnú stránku slovníka

I - pojmy začínajúce písmenom I


logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 Ak sa Vám náš projekt páči, budeme radi, ak nás podporíte pridaním ikonky cookie.sk na Vašu web stránku. Pomôžete nám tým šíriť užitočné informácie z cookie.sk k ďaľším ľuďom. Ako pridať ikonku?.