Internetový katalóg

Internetový katalóg je špecializovaná web stránka, ktorej hlavnou náplňou je uverejňovanie odkazov na iné web stránky. Tieto web stránky sú v katalógu zoradené do katalógových kategórií. Zväčša podľa svojho obsahového zamerania.

Internetový katalóg umožňuje svojim užívateľom prehliadať si kategórie katalógu klasickým prezeraním, alebo im dáva možnosť hľadať v katalógu prostredníctvom vyhľadávania cez kľúčové slová na základe ktorých im internetový katalóg vždy ponúka web stránky relevantné k hľadanému výrazu.

Zaradenie web stránky do katalógu prebieha spravidla prostredníctvom registrácie do katalógu. Registrácia je proces, v ktorom sa vypĺňajú o web stránke rôzne informácie ( čo je obsahom web stránky, v akých kategóriách katalógu by mala byť zverejnená, aká je jej URL adresa, aké kľúčové slová súvisia s web stránkou a pod. ). Takto vyplnené informácie je nutné zaslať prevádzkovateľovi internetového katalógu. Ten po overení informácií z registrácie a splnení podmienok uverejnenia zaradí web stránku do katalógu. Od tej chvíle je prístupná užívateľom internetového katalógu.

Zmyslom internetového katalógu je ponúknuť užívateľom možnosť prehľadávať rozsiahlu databázu odkazov a nájsť tak na jednom mieste veľké množstvo obsahovo príbuzných, respektíve obsahovo súvisiacich web stránok z jedného odvetvia.

Internetový katalóg si netreba zamieňať s internetovým vyhľadávačom. Internetový vyhľadávač funguje na inom princípe získavania informácií. Internetový vyhľadávač získava informácie o web stránkach automatizovaným spôsobom ( pomocou vyhľadávacích robotov / crawlerov ).

Naopak dáta do internetového katalógu sa dostávajú spravidla ručne prostredníctvom vyplnenia konkrétnym človekom.

Najznámejšími slovenskými internetovými katalógmi si Zoznam.sk, Centrum.sk, či Azet.sk.

späť na hlavnú stránku slovníka

I - pojmy začínajúce písmenom I


logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 Ak sa Vám náš projekt páči, budeme radi, ak nás podporíte pridaním ikonky cookie.sk na Vašu web stránku. Pomôžete nám tým šíriť užitočné informácie z cookie.sk k ďaľším ľuďom. Ako pridať ikonku?.