Facebook je internetová služba, ktorá prostredníctvom svojej domovskej stránky ( facebook.com ) umožňuje vytvárať ľuďom virtuálnu sieť kontaktov a prostredníctvom nej zdielať najrôznejší internetový obsah.

Sieť sa vytvára takto. Užívateľ si registráciou vytvorí na Facebooku svoj účet (profil). Tento následne prepojí s facebookovými účtami ( profilmi ) svojich blízkych, priateľov a známych. Tým vznikne sieť vzájomne prepojených účtov ( priateľov ).

V tejto môže potom užívateľ zverejňovať obsah, ktorý je v jednej chvíli prístupný všetkým užívateľom siete. Toto umožňuje veľmi efektívne zdieľanie informácií v nej, pretože všetok obsah od jedného užívateľa je prístupný všetkým ostatným v reálnom čase jeho zverejnenia.

Facebook umožňuje vytvoriť profil nielen ľuďom, ale rovnako tak organizáciám, firmám, hudobným skupinám, verejne známym osobám či ďalším subjektom.

Spôsob prepojenia ich účtov s účtami ľudí je, ale trocha odlišný. Firmy, organizácie atď. môžu získavať do svojej siete fanúšikov ( nie priateľov ). Ďalšie veci však fungujú obdobne ako pri účtoch ľudí. Subjekty môžu so svojimi fanúšikmi zdielať obsah, môžu prostredníctvom Facebooku komunikovať marketingové informácie, či vyvíjať akékoľvek ďalšie aktivity.

Firmy a organizácie sa väčšinou pokúšajú prostredníctvom Facebooku rozvíjať komunikáciu s verejnosťou a snažia sa využiť veľký potenciál kontaktov na Facebooku pre vlastnú propagáciu a marketing svojich produktov. Propagácia na Facebooku sa stala neoddeliteľnou súčasťou internetového marketingu mnohých firiem.

Facebook je aktuálne ( v roku 2010 ) najväčšia svetová sociálna sieť s viac ako 500 milión užívateľmi po celom svete.

späť na hlavnú stránku slovníka

F - pojmy začínajúce písmenom F


logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 Ak sa Vám náš projekt páči, budeme radi, ak nás podporíte pridaním ikonky cookie.sk na Vašu web stránku. Pomôžete nám tým šíriť užitočné informácie z cookie.sk k ďaľším ľuďom. Ako pridať ikonku?.