Alternatívny text

Dôležitý prvok prístupnosti web stránky. Ide o prvok v zdrojovom kóde, ktorý dopĺňa netextové prvky web stránky ( text v obrázkoch, grafika, fotografie, flash prvky, javascript, applety a ďalšie ) o popisný text.

Prítomnosť alternatívneho textu je jednou z podmienok validnosti web stránky. Plní však tiež užitočnú funkciu pre najrôznejších užívateľov web stránky. Od nevidiacich užívateľov, cez ľudí s vypnutým zobrazovaním obrázkov v internetovom prehliadači, až po tých, čo nemajú nainštalované softwarové rozšírenia svojho prehliadača (pluginy) nutné pre správne zobrazenie netextového obsahu webu. Pre týchto všetkých je alternatívny text možnosťou prístupu k obsahu, ktorý by im pri jeho nevyplnení zostal skrytý.

Dôležitú funkciu plní alternatívny text aj pri optimalizácií web stránok pre vyhľadávače ( SEO – Search engine optimisation ). Tu plní rovnakú úlohu ako pre užívateľov stránky s hendikepom, tentokrát však pre vyhľadávacích robotov.

Vyhľadávacím robotom sprostredkováva informáciu o tom, čo sa okrem textového obsahu ( ten dokážu roboti prečítať a zaradiť do databázy vyhľadávača ) na prehľadávanej web stránke ešte nachádza. Získava tak pre vlastníka prehľadávanej web stránky akoby „body navyše“, keďže robotom umožní prístup k celému obsahu webu.

Alternatívny text sa zobrazuje v prehliadači v „bubline“ pri prejazde kurzora myši napríklad ponad obrázok.

späť na hlavnú stránku slovníka

A - pojmy začínajúce písmenom A


logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 logo-1 Ak sa Vám náš projekt páči, budeme radi, ak nás podporíte pridaním ikonky cookie.sk na Vašu web stránku. Pomôžete nám tým šíriť užitočné informácie z cookie.sk k ďaľším ľuďom. Ako pridať ikonku?.